اصــالـت پــایــدار اســت..
Call us: 021. 284 286

دمای مناسب آب استخر | بهترین دمای محیط استخر سرپوشیده و روباز | رطوبت استاندارد

دمای محیط استخرهای سرپوشیده

دمای هوای محیط استخر های سرپوشیده خانگی و همگانی، به نحوه استفاده از استخر و دمای آب بستگی دارد.

به طور خلاصه، دمای هوای محیط یک استخر سرپوشیده باید دو درجه (2 درجه سانتیگراد) گرمتر از آب استخر باشد، (حداکثر 30 الی 32 درجه سانتیگراد). {قائده سرانگشتی 2درجه}

به خاطر داشته باشید که هدف اولیه از رطوبت زدایی استخرهای سرپوشیده، حفظ رطوبت نسبی ثابت (RH) در فضا است. انجام این کار به رطوبت‌گیر اجازه می‌دهد تا سایر جنبه‌های محیط داخلی مانند نقطه شبنم، سرعت تبخیر و دمای هوا را نیز کنترل کند.

رابطه بین دما و رطوبت تبخیر از سطح آب استخر و نقطه شبنم تراکم فضا را تعیین می‌کند. برای به حداقل رساندن تبخیر و هزینه‌های عملیاتی، دمای هوا باید تا حد عملی گرم نگه داشته شود، در حالت ایده‌آل در دمای آب یا بالاتر از آن، با حداکثر مقدار ممکن. 86 درجه فارنهایت دسی بل، که به طور کلی حداکثر برای راحتی انسان درک می شود.

PERSIAN-POOL-GUY-1

برای روشن شدن، db در “86ºF db” مخفف دمای حباب خشک است، همان چیزی که یک دماسنج استاندارد می خواند. از آنجایی که رابطه بین دمای هوا و آب عامل اصلی نرخ تبخیر است، حفظ هوای کمی گرمتر تبخیر را به حداقل می رساند. این البته تا 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) است.

اگر دمای هوا کمتر از دمای آب باشد، تبخیر به صورت نمایی شروع به افزایش مینماید و تأسیسات استخر باید هزینه و عملیات بیشتری صرف کند ..

[قاعده سرانگشتی 2º] برای استخرهای دمای معمولی در محدوده دمای آب 29-27درجه سانتیگراد اعمال می شود. جایی که ما مشکل را میبینیم در استخرهای درمانی با دمای آب بالای 88 درجه فارنهایت(31 درجه سانتیگراد) است. اگر از راهنمای 2 درجه استفاده می کنید، اکنون دمای هوا در حال تبدیل شدن به یک عامل خطر برای کاربران استخر است،

برای حفظ انرژی از طریق کاهش تبخیر و جلوگیری از اثرات سرما بر شناگران، دمای هوا در استخرهای عمومی و سازمانی توصیه می‌شود 2 تا 4 درجه بالاتر از دمای آب (اما نه بالاتر از آستانه راحتی 30درجه سانتیگراد) حفظ شود.

همه اینها به این معناست که بهتر است دمای هوا را حدود 2 درجه بالاتر از دمای آب خود، تا حداکثر 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) حفظ کنید. این امر میزان تبخیر شما را تحت کنترل نگه می دارد و ناراحتی شناگران خیس خارج از آب را به حداقل می رساند.


دمای آب استخر سرپوشیده

دمای آب استخر های سرپوشیده ، بر اساس کاربری آن متفاوت است. دمای ایده آل آب استخر های سرپوشیده 26الی 28درجه در نظر گرفته میشود.

در انگلیس دمای ایده آل استخر به طور متوسط چیزی بین 25 تا 28 درجه سانتیگراد است. این تقریباً 10 درجه سانتیگراد سردتر از میانگین دمای بدن است.

اگر آب استخر سردتر از 15 درجه سانتیگراد باشد، خطر هیپوترمی وجود دارد..

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، دمای آب بین 78 تا 86 درجه فارنهایت(30-25.5 درجه سانتیگراد) برای کسانی که در استخر فعالیت بدنی متوسطی دارند، به طور کلی راحت و ایمن است.

دمای بالاتر آب ممکن است برای شناگران احساس خوبی داشته باشد، اما اگر رطوبت‌گیر نتواند بار رطوبت اضافی را تحمل کند، رطوبت نسبی (RH) بالا میرود.

همانطور که در بخش قبلی ذکر شد، اگر دمای هوا کمتر از دمای آب باشد، تبخیر شروع به افزایش تصاعدی می کند. مگر اینکه PDU برای تحمل بار رطوبت اضافی طراحی شده باشد.

استخرهای مسابقاتی به طور ایده آل بین 78-82 درجه فارنهایت (25.5-27.7 درجه سانتیگراد) هستند. آب گرمتر می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شناگران شود..

با این حال، اکثر شناگران عادی تصور می کنند که 82 درجه فارنهایت (27.7 درجه سانتیگراد) سرد است. آنها ممکن است 31-29 درجه سانتیگراد را ترجیح دهند. و بچه های کوچک و افراد مسن تمایل دارند آن را نزدیک به 32 درجه بخواهند.

آیا دمای استخر ایده آل وجود دارد؟

همانطور که گفته شد؛ دمای آب استخر به نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

توصیه ما به هر مهندس مکانیک یا معماری که این مطلب را می‌خواند این است که به دستورات برنامه‌ریزی‌شده برای استخر نگاهی بیندازید، و فقط فرض کنید که دمای آب در چند سال آینده حداقل 2 درجه گرم‌تر شود. بنابر این سیستم قوی تری طراحی کنید که بتواند بار رطوبت اضافی را تحمل کند.

دمای ایده آل استخر ها متفاوتند، مانند تفاوت دمای یک استخر مدرسه شنا و استخر مسابقات..

شناگران حرفه ای دمای 27.5-26.5 درجه را مطلوب میدانند. اما سایر شناگران به دمای بالاتر تمایل دارند..

بنابراین، برای دمای استخر، ایده آلی وجود ندارد. بستگی به این دارد که چه کسی و به چه منظور از استخر استفاده می کند.

استاندارد بین المللی فینا برای دمای رقابتی شنا بین 77 تا 82.4 درجه فارنهایت (25 تا 28 درجه سانتیگراد) است. بیشتر مدارس شنا در دمای 88 تا 90 درجه فارنهایت (31 تا 32.2 درجه سانتیگراد) کار می کنند.

pool-temperature

دمای آب مناسب برای استخرهای روباز

دمای آب استخر معمولاً بین 25.5 تا 27.7 درجه سانتیگراد است. اگر دمای آب کمتر از 25.5 درجه باشد و ممکن است با لرز از استخر بیرون بیایید؛ و چنانچه گرمتر از 27.7 درجه باشد، ممکن است احساس کنید در حال حمام کردن هستید..

میزان رطوبت مناسب برای استخر های سرپوشیده

برای کمک به جلوگیری از مصرف کمتر انرژی، آسایش شناگران و محافظت از مصالح و ساختمان سالن استخر، رطوبت سالن استخر باید به دقت کنترل شود. برای دستیابی به این امر، حداکثر سطح رطوبت در سالن استخر باید بین 55 تا 65 درصد باشد.

کنترل رطوبت محیط در محدوده 55 الی 65 درصد، بسیار حائز اهمیت است. در غیر اینصورت، با توجه به میزان بالای رطوبت محیط استخر های سرپوشیده، ناچار به بالابردن دمای آب و گرمایش محیط خواهید شد.

5/5 - (26 امتیاز)
X
ارتباط با کـارشناس..
1
با ما در ارتباط باشید..
پـرشین استخر»PersianPool
در حـال ارتبـاط بـا کارشـناس مـرتبـط:
"دمای مناسب آب استخر | بهترین دمای محیط استخر سرپوشیده و روباز | رطوبت استاندارد"
--------------------------

ســلام و درود بر شــمــا.

لـطـفــاً درخـواسـتـتـان را مـطـرح فــرمــائـیـد: