اصـالـت پـایـدار اسـت..

مضرات کلر استخر بر بدن انسان

در این مقاله سعی داریم در ارتباط با ضررها و مشکلات کــلــر(Chlorine)؛ این ماده شیمیایی پر مصـرف در تصفیــه و ضـد عـفـونـی آب (آب لوله کشی منازل/ آب استخـرهـا) کـه بر بدن و سیستم تنفسی ایجاد می نماید به نقد و بررسی بپردازیم..

زکات علم، نشر آن است..

مقدمه: در عصر امروز به دلیل استفاده همگانی کلر جهت ضد عفونی آبــها، واژه کلر زنی مترادف با ضد عفونی است. اما باید توجه داشت که هر چند کلر جزء مواد ضد عفونی کننده به حساب می آید. اما همواره به عنوان ضد عفونی کننده مصرف نمی شود..

یکی از عمده ترین و بحث بر انگیز ترین راههای ورود کلر به بدن دوش گرفتن است شاید اثرات زیانبار آن از نوشیدن آب کلرزده شده بیشتر است. تحقیقات و مستندات نشان داده که بدن در طی یک دوش 10 دقیقه ای مواد شیمیایی بیشتری نسبت به نوشیدن 1 گالن از همان آب جذب می نمــاید.

مطالعات اخیــر حـاکــی از آن است که حـداکـثر زیــان ما در برابر کلــر، به دلیــل استنشــاق بخـــار و جــذب پـوستـی این مــاده در هنگــام استـحـمــام می بـاشد کـه از جملـه خطـرات می توان به سـرطـان سیـنـه، ســرطـان مثـانـه، آســم و بسیــاری بیمــاریهــای دیگــر اشــاره نمــود.

علت مضــرات استحـمـام بـا آب گــرم حـاوی کُــلُـــر:

دوش آب گرم منافذ و تخلـخل های پوست را باز می کند و اجازه می دهد کلر و دیگر مواد شیمیایی به آن نفوذ نمایند، به علت این واقعیت که کلر و دیگر مواد شیمیایی سریعتر و با یک درجه حرارت کمتر از آب تبخیر می شوند، استنشاق وسیله بسیار زیانبار از نوشیدن است، زیرا گاز کلر (کلروفرم) که استنشاق می کنیم مستقیما به داخل جریان خون میرود.

زمانی که ما آب آلوده می نوشیم سم ها تا حدی در کلیه ها و دستگاه گوارشمان فیلتر می شوند. ولی در استخر کلری که از راه تنفس وارد بدن می شود تا رسیدن به ریه ها هیچ گونه فیلتری نمی شود. معلوم شده بخارات کلر, یک تحریک کننده قوی بافت حساس و معابر برونشی داخل ریه هایمان هستند. در جنگ جهانی دوم با استفاده از این مطلب از کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی استفاده می شد . استنشاق کلر یکی از علتهای آسم و برونشیت (به ویژه در کودکان) که در دو دهه ی اخیر تا سیصد درصد افزایش یافته است.

طبق تحقیقات برای سلامتی پوست و مو کلر باید از آب استخر و آب مورد استحمام حذف شود، زیرا در هنگام دوش گرفتن با آب گرم روزنه های پوست باز شده و کلر موجود در آب می تواند به داخل پوست نفوذ کرده و همچنین همراه بخار آب داخل ریه ها شده و باعث بیماری های ریوی (مانند آسم و برونشیت) می گردد.

( ارتباط کلر و بیماری های پوستی، ریوی و ریزش مو)

طبق تحقیقات تیم پزشکی دانشکده پزشکی ویسکانسین؛ ریزش مو و بیماری های پوستی و ریوی با آب کلر زده رابطه مستقیم دارد. افزودن کلر به آب آشامیدنی جهت ضد عفونی کردن آب نیاز است ولی در هنگام مصرف اّب ، به خصوص هنگام دوش گرفتن لازم است این کلر حذف شود زیرا 3/2 بیماری های حاصل از کلر آّب از طریق جذب این گاز توسط ریه ها و پوست می باشد.

برای مثال وقتی شما در استخر شنا می کنید چشمهای شما به سوزش می افتد و بعد از خارج شدن از استخر موهایتان خشک و بعد حالت شده و پوست صورتتان نیز خشک می شود و این اثرات کلر می باشد و در دوش حمام به صورت خفیف تر است ولی برای دراز مدت اثرات نا مطلوبی را بر روی پوست ،مو و ریه ها می گذارد.

یکی از سرطان هایی که ارتباط مستقیم با دوش گرفتن با آب نا سالم را دارد سرطان سینه است. اخیرا صندوق ملی سرطان سینه آمریکا گزارشی در مورد (ارتباط کلر) منتشر کرد که یک عامل مشترک میان زنانی که سرطان سینه دارند ، آن است که همگی آنها دارای 50% تا 60% مقادیر بالاتر فرآورده های فرعی کلر در بافت سینه دارند . امروزه در آمریکا هر 13 دقیقه یک زن از سرطان سینه فوت می کند!..

سیستم ازون(O3) ، و U.V(اشعه ماوراء بنفش) ضمن پاکسـازی کـامل وضد عفونی با از بین بردن میکرو ارگانیسم ها، قادر است از مصرف کلر تا میزان 90٪بکاهد..

 که این میزان، با توجه به ناپایداری گاز اوزون در آب؛ و در عوض پایـداری کلـر می باشد.

در این خصوص، مطالعه ” مطالـبی در ارتبــاط با آب استخـر ” پیشنهـاد می گــردد.از طریق کـانـال تلگـرام؛ به خانواده بـزرگـ پرشین استخر بپیوندیـد(کلیــکــ کـنـیـد..)  کانال تلگرام پرشین استخر جهت کسب اطلاعات از شرایط ساخت انــواع استخـر(خــانگی/همـگانی) با مشـاورین تیـم پرشین استخر در تمـاس باشید:

0921.670.7853

09128400911