اصـالـت پـایـدار اسـت..

گردش صحیح آب استخر: سیرکولالسیون تصفیه آب استخر

گردش صحیح آب استخر جهت تصفیه: (سیرکولاسیون)

در این مطلب به روش صحیح گردش آب استخر و به آنالیز سیستم سیرکولاسیون خواهیم پرداخت..

زکات علم؛ نشر آن است..

عوامل موثر و حائز اهمیت در عمل گردش آب استخر (Pool Water Circulation)

فیلتر شنی:

شفاف نگهداشتن آب استخر، بمعنای واقعی کلمه یک علم است..

نگهداری آب زلال و مناسب و ایجاد تمهیداتی جهت جلوگیری از کدر شدن و یا رشد جلبک در آب؛ از بخش های بسیار مهم ساخت استخر محسوب می شود. حتی اگر سطح مواد شیمیایی آب استخر در تعادل باشند، در صورت عدم گردش مناسب آب استخر؛ مشکلاتی در زلال ماندن آب در طی زمان بوجود خواهد آمد.

گردش مناسب آب و هدایت آن به سیستم فیلتراسیون؛ باعث ایجاد جریان در آب استخر و جلوگیری از رکود آب خواهد شد و این مهم موجبات شفافیت و زلال ماندن دائم آب استخر را فراهم خواهد آورد. شما معمولا می توانید با رفع مشکل گردش آب استخر و تنظیم دقیق پروسه سیرکولاسیون؛ تغییرات چشمگیری را در کیفیت آب استخر تان شاهد باشید..

swimming-pool-circulation-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4-%d8%a2%d8%a8-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1

موقعیت جت ها و دمنده ها:

هر استخــر معمولا دارای دو تا سه جت و یا دمنده میباشد که مسوولیت آنها با فشار دمیدن آبی است که از طریق سیستم گردش آب و عبور از فیلترها به استخر باز می گردد.

جهت دستیابی به گردش(سیرکوله) موثر، آب استخر را به کمک دمنده های استخر که در جهت های مختلف قرار میگیرند؛ از طرفی به استخر تزریق کرده و ازطرف دیگر به کمک سیستم اسکیمر و یا سرریــز، به درون تصفیه خانه هدایت نمایید. جهت گردش آب استخر و تعیین موقعیت جت ها و اسکیمر ها بسته به شکل و نوع استخر طراحی و مشخص می گردد.

بطور کلی بهتر است دمنده ها در قسمت عمیق تر و مقابل اسکیمر ها تعبیه و جایگذاری شوند. این امر باعث می شود که آب نقاط عمیق استخر نیز در گردش باشد و گردش آب بدرستی صورت پذیرد.

بررسی مناطق مرده یا نقاط کــور:

هر چقدر شما مکان جت ها(دمنده ها) و اسکیمرها را دقیق انتخاب نمایید؛ باز هم نقاط مرده یا کور در استخر وجود خواهد داشت که گردش و سیرکولاسیون در این بخشها بدرستی انجام نمی پذیرد..

این نقاط معمولا در مجاورت اسکیمر ها و لوله های بازگشتی؛ پشت پلکان ها؛ گوشه ها و زوایای استخر های مستطیل شکل؛ بخش مرکزی استخر های گرد و یا بیضی شکل و نیمه پایین استخر هایی که فاقد سیستم تخلیه مرکزی و کف کش هستند مشاهده می شوند.

قرار دادن جت ها(دمنده ها) متمایل به سمت کف استخر(این امر باعث گردش موثر آب میگردد)؛ استفاده از کف شور ها و یا استفاده از جت های چرخشی 360 درجه؛ باعث جلوگیری از بوجود آمدن اغلب این نقاط کور خواهد شد.

پیاده سازی و تنظیم صحیح و استاندارد جهت گردش آب یکی از مهمترین بخش های سیستم سیرکولاسیون آب استخر محسوب می گردد.

نظافت و سرویس استخر به طور منظم:

نظافت منظم استخر در عمل سیرکولاسیون و گردش آب تاثیر بسزایی دارد. با کمک یک فرچه نقاط مختلف استخر؛ خصوصاً نقاط کور و مرده؛ کلیه کثیفی ها و جلبک ها و آلاینده های دیگر که به دیواره ها چسبیده اند و همچنین نقاطی که جریان آب در آن کمتر است را پاکسازی نمایید..

در بخش نظافت استخر میتوان از پمپ های وکیوم و یا جاروب های رباتیک و اتوماتیک نیز استفاده نمود.(جاروب های اتوماتیک توسط برنامه ریزی مشخص و قابل تنظیم؛دیواره ها و کف استخر را توسط فرچه ها و پمپ وکیوم خود پاکیزه می نمایند.)

استخر ها معمولا هر هفته یکبار نیاز به نظافت دارند که توسط جاروب های با دسته تلسکوپی بلند و پمپ وکیوم میتوانید نقاط دور از دسترس را نیز تمیز نمایید.

نظافت و پاکسازی فیلتر شنی: {بکـ واش فیلتر شنی استخر و جکوزی (Sand Filter Back Washٍ) }

تمیز کردن فیلترشنی به طور منظم بمنظور جلوگیری از انسداد  می باشد که این امر موجب افزایش عملکرد سیستم فیلتراسیون و تصفیه آب استخر و جکوزی خواهد شد. در فیلتر های کارتریجی، با خاموش کردن پمپ و باز کردن دریچه های آبرسانی در بالای فیلتر و پورت تخلیه در قسمت پایین فیلتر کارتریجی، می توانید فیلتر را نظافت نمایید. به اسن صورت که ضمن بیرون آوردن کارتریج ها، با فشار آب آنها را کاملاً شستشو دهید. سپس مخزن فیلتر را نظافت نمایید.

جهت نظافت فیلتر های شنی نیز با خاموش کردن پمپ و باز کردن شیر تخلیه و یا شیر بک واش (BACK WASH)، کلیه رسوبات فیلتر شنی طی یک عملیات برگشتی آب؛ تخلیه شده و پس از آن عمل فیلتراسیون بدرستی انجام می پذیرد.

طریقه بک واش فیلتر شنی:

ابتدا پمپ را خاموش نموده؛ سپس اهرم فیلتر شنی که معمولاً در قسمت بالای فیلترشنی قرار دارد (بسته به نوع فیلترشنی موقعیت اهرم میتواند متفاوت باشد) به حالت “شستشو یا بک واش” قرار دهید و پمپ را مجدداً راه اندازی نمائید. این عمل باعث خروج آب استخر از لوله خروجی مخصوص بکواش فیلتر شنی خواهد شد. عمل بک واش را تا زمانی که آب خروجی شفاف و زلال گردد ادامه دهید.

هر زمان آب خروجی استخر زلال شد، پمپ را خاموش نموده / اهرم را به حالت فیلتر برگردانید و مجدداً پمپ را راه اندازی نمایید..


فیلم آموزش شست و شو و نظافت فیلترشنی استخر و جکوزی (آموزش بکواش فیلترشنی استخر):


آموزش تصویری نحوه گردش(سیرکولاسیون) آب استخر و جکوزی، بمنظور تصفیه آب توسط الکتروپمپ و فیلترشنی:جهت مشاوره در زمینه ساخت استخر از صفر تا صد / و یا خرید لوازم استخر، از جمله الکتروپمپ و فیلتر شنی تصفیه آب استخر و جکوزی، با ما در

ارتباط باشید:

  0912.8400.911  0921.670.78531telegram-follow

از طـریق کـانال تلـگرام؛ به خـانـواده بـزرگ پـرشین اسـتخـر بپـیوندید(کـلیکـ کنیـد..)


iran-persianpool-branchesپرشین استخـر، اجراء صفـر تا صد انـواع اسـتـخـر در سراسـر کشـور با هزینـه واحد و ارائـه بیـمـه نامـه رسـمی..