اصـالـت پـایـدار اسـت..

اصول طراحی دیواره های استخر های سرپوشیده

طراحی و اجرای دیواره های استخر سرپوشیده:

 

پيشگفتار

آئين كار اصول طراحي و اجزاء و بهداشت ديوارهاي استخرهاي سرپوشيده كه بوسيله كميسيون فني مربوطه تهيه و تدوين شده و در پنجاه و چهارمين اجلاسيه كميته ملي استاندارد صنايع ساختمان مورخ 76/12/11 مورد تاييد قرار گرفته , اينك باستناد بند 1 ماده 3 قانون اصلاحي قوانين و مقررات موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مصوب بهمن ماه 1371 بعنوان آئين كار رسمي ايران منتشر مي‏گردد..

براي حفظ همگامي و هماهنگي با پيشرفتهاي ملي و جهاني در زمينه صنايع و علوم , آئين كارهاي ايران در مواقع لزوم مورد تجديد نظر قرار خواهند گرفت و هر گونه پيشنهادي كه براي اصلاح يا تكميل اين آئين كارها برسد در هنگام تجديد نظر در كميسيون فني مربوط مورد توجه واقع خواهد شد.

بنابراين براي مراجعه به آئين كارهاي ايران بايد همواره از آخرين چاپ و تجديد نظر آنها استفاده نمود .

در تهيه و تدوين اين آئين كار سعي شده است كه ضمن توجه به شرايط موجود و نيازهاي جامعه حتي المقدور بين اين آئين كار و آئين كار كشورهاي صنعتي و پيشرفته هماهنگي ايجاد شود .

 

لذا با بررسي امكانات و مهارتهاي موجود و اجراي آزمايشهاي لازم اين آئين كار با استفاده از منابع زير تهيه گرديده است:

1- موازين فني ورزشگاه‏هاي كشور ( جلد دوم ) – مقررات و معيارهاي طراحي مراكز ورزشي -نشريه شماره2-13 سازمان برنامه و بودجه – سال 1374

2 – NEUFERT

 

آئين كار اصول طراحي و اجراء و بهداشت ديوارهاي استخر سرپوشيده

 مقدمه

براي حفظ و نگهداري بناي استخرهاي سرپوشيده بايد مسئله تراكم بخار آب را در نظر داشت , يعني بايد ترتيبي اتخاذ شود كه از تراكم سطحي و عمقي در ديوار يا سقف سالن استخر و فضاهاي جانبي با تهويه مناسب جلوگيري شود .

براي تامين اين منظور ابتدا بايد , تنظيم دماي آب استخر و هواي محيط با اختلافي حداكثر +2 درجه سلسيوس را در نظر داشت تا از تراكم بخار آب در محيط اجتناب گردد و علاوه بر اين كاربرد مصالح نفوذپذير با ضريب انتقال حرارتي مناسب و همچنين استقرار بجا و دقيق عايق‏هاي حرارتي و موانع عبور بخار آب , كاهش قابل توجهي در اين پديده ايجاد كنيم كه در شرايط حاد نيز تعريق احتمالي امكان تبخير مجدد داشته باشد بدون اينكه آسيبي به بنا و سازه آن وارد شود.

 

 هدف و دامنه كاربرد

هدف از تدوين اين آئين كار تعيين ضوابط مربوط به طراحي , اجراء و ايمني و بهداشت ديوارهاي سالن‏هاي سرپوشيده شنا است. اين آئين كار را مي‏توان در مورد ديوارهاي مرطوب استخرهاي شناي سرپوشيده بكار برد.

 

 استحكام و پايداري ديوارها

علاوه بر اين كه ديوارها بايد از نظر سازه‏اي بطور مستقل و پايدار باشد , بايد توجه داشت كه روي ديوارها ممكن است تجهيزات مختلفي نيز نصب شود مانند تابلو اعلانات براي انجام مسابقات , نيمكت , رخت آويز و يا حتي برج شيرجه به ديوار سالن, از اين رو پيش بيني‏هاي لازم بايد صورت گيرد, نيمكت‏ها كارآيي بسيار خوبي دارد كه بايد ملاحظات لازم براي نصب آن در ساختار ديوار در نظر گرفته شود.

 

 

 ايمني و بهداشت

 

سطح داخلي ديوارهاي سالن شنا و سرويس‏هاي بهداشتي بايد داراي ويژگيهاي زير باشد:

استحكام و پايداري كافي داشته باشد.

پوشش ديوارها تا ارتفاع دو متر از كف , صاف , قابل شستشو و به رنگ روشن باشد .

مسطح و هموار باشد به گونه‏اي كه امكان تجمع گرد و خاك در آن نباشد .

فاقد هرگونه خلل و فرج و قابل شستشو بوده , طوريكه از ورود جوندگان و حشرات جلوگيري شود .

صاف و غير زبر بوده و سطح ديوار فاقد هر گونه برآمدگي و لبه تيز باشد .

مقاوم در مقابل خورندگي ( آب كلريزه گرم ) باشد .

مواد جاذب سر و صدا مواد مانند انواع سنتتيگ نرم و يا پوشش‏هاي رويه خلل و فرج دار بايد در ارتفاع بيش از 2 متر از كف سالن نصب شود.

براي تامين ايمني و بهداشت از مصالح مناسب مانند كاشي يا سراميك لعابدار مرغوب استفاده شود.

كاشي كاري بايد مطابق مشخصات فني تاييد شده و با استفاده از قطعات كاشي ويژه لبه , كنج بدون بند و يا با بند همسطح اجراء شود.

 

 اجراء

در بخش اجراء پوشش داخلي ديوار از كف سالن استخر به ترتيب زير است :

تا ارتفاع 2 متر سنگ و پس از آن سيمان با رنگ ضد آب مي‏باشد از مزاياي اين طرح جدا نمودن اسكلت آهني سوله از ديوار استخر مي‏باشد كه باعث محفوظ ماندن سازه بنا از آسيب بخار آب و كلر مي‏شود.

 

 

 

 

از طریق کـانـال تلگـرام؛ به خانواده بـزرگـ پرشین استخر بپیوندیـد(کلیــکــ کـنـیـد..)  کانال تلگرام پرشین استخر

 

 

جهت اطلاع از شرایط ساخت استخر عمومی با مشاورین تیم پرشین استخر در تماس باشید:

.

09128400911