طراحی و اجرای دیواره های استخر سرپوشیده:

 

پیشگفتار

آئین کار اصول طراحی و اجزاء و بهداشت دیوارهای استخرهای سرپوشیده که بوسیله کمیسیون فنی مربوطه تهیه و تدوین شده و در پنجاه و چهارمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد صنایع ساختمان مورخ ۷۶/۱۲/۱۱ مورد تایید قرار گرفته , اینک باستناد بند ۱ ماده ۳ قانون اصلاحی قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب بهمن ماه ۱۳۷۱ بعنوان آئین کار رسمی ایران منتشر می‏گردد..

برای حفظ همگامی و هماهنگی با پیشرفتهای ملی و جهانی در زمینه صنایع و علوم , آئین کارهای ایران در مواقع لزوم مورد تجدید نظر قرار خواهند گرفت و هر گونه پیشنهادی که برای اصلاح یا تکمیل این آئین کارها برسد در هنگام تجدید نظر در کمیسیون فنی مربوط مورد توجه واقع خواهد شد.

بنابراین برای مراجعه به آئین کارهای ایران باید همواره از آخرین چاپ و تجدید نظر آنها استفاده نمود .

در تهیه و تدوین این آئین کار سعی شده است که ضمن توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه حتی المقدور بین این آئین کار و آئین کار کشورهای صنعتی و پیشرفته هماهنگی ایجاد شود .

 

لذا با بررسی امکانات و مهارتهای موجود و اجرای آزمایشهای لازم این آئین کار با استفاده از منابع زیر تهیه گردیده است:

۱- موازین فنی ورزشگاه‏های کشور ( جلد دوم ) – مقررات و معیارهای طراحی مراکز ورزشی -نشریه شماره۲-۱۳ سازمان برنامه و بودجه – سال ۱۳۷۴

۲ – NEUFERT

 

آئین کار اصول طراحی و اجراء و بهداشت دیوارهای استخر سرپوشیده

 مقدمه

برای حفظ و نگهداری بنای استخرهای سرپوشیده باید مسئله تراکم بخار آب را در نظر داشت , یعنی باید ترتیبی اتخاذ شود که از تراکم سطحی و عمقی در دیوار یا سقف سالن استخر و فضاهای جانبی با تهویه مناسب جلوگیری شود .

برای تامین این منظور ابتدا باید , تنظیم دمای آب استخر و هوای محیط با اختلافی حداکثر +۲ درجه سلسیوس را در نظر داشت تا از تراکم بخار آب در محیط اجتناب گردد و علاوه بر این کاربرد مصالح نفوذپذیر با ضریب انتقال حرارتی مناسب و همچنین استقرار بجا و دقیق عایق‏های حرارتی و موانع عبور بخار آب , کاهش قابل توجهی در این پدیده ایجاد کنیم که در شرایط حاد نیز تعریق احتمالی امکان تبخیر مجدد داشته باشد بدون اینکه آسیبی به بنا و سازه آن وارد شود.

 

 هدف و دامنه کاربرد

هدف از تدوین این آئین کار تعیین ضوابط مربوط به طراحی , اجراء و ایمنی و بهداشت دیوارهای سالن‏های سرپوشیده شنا است. این آئین کار را می‏توان در مورد دیوارهای مرطوب استخرهای شنای سرپوشیده بکار برد.

 

 استحکام و پایداری دیوارها

علاوه بر این که دیوارها باید از نظر سازه‏ای بطور مستقل و پایدار باشد , باید توجه داشت که روی دیوارها ممکن است تجهیزات مختلفی نیز نصب شود مانند تابلو اعلانات برای انجام مسابقات , نیمکت , رخت آویز و یا حتی برج شیرجه به دیوار سالن, از این رو پیش بینی‏های لازم باید صورت گیرد, نیمکت‏ها کارآیی بسیار خوبی دارد که باید ملاحظات لازم برای نصب آن در ساختار دیوار در نظر گرفته شود.

 

 

 ایمنی و بهداشت

 

سطح داخلی دیوارهای سالن شنا و سرویس‏های بهداشتی باید دارای ویژگیهای زیر باشد:

استحکام و پایداری کافی داشته باشد.

پوشش دیوارها تا ارتفاع دو متر از کف , صاف , قابل شستشو و به رنگ روشن باشد .

مسطح و هموار باشد به گونه‏ای که امکان تجمع گرد و خاک در آن نباشد .

فاقد هرگونه خلل و فرج و قابل شستشو بوده , طوریکه از ورود جوندگان و حشرات جلوگیری شود .

صاف و غیر زبر بوده و سطح دیوار فاقد هر گونه برآمدگی و لبه تیز باشد .

مقاوم در مقابل خورندگی ( آب کلریزه گرم ) باشد .

مواد جاذب سر و صدا مواد مانند انواع سنتتیگ نرم و یا پوشش‏های رویه خلل و فرج دار باید در ارتفاع بیش از ۲ متر از کف سالن نصب شود.

برای تامین ایمنی و بهداشت از مصالح مناسب مانند کاشی یا سرامیک لعابدار مرغوب استفاده شود.

کاشی کاری باید مطابق مشخصات فنی تایید شده و با استفاده از قطعات کاشی ویژه لبه , کنج بدون بند و یا با بند همسطح اجراء شود.

 

 اجراء

در بخش اجراء پوشش داخلی دیوار از کف سالن استخر به ترتیب زیر است :

تا ارتفاع ۲ متر سنگ و پس از آن سیمان با رنگ ضد آب می‏باشد از مزایای این طرح جدا نمودن اسکلت آهنی سوله از دیوار استخر می‏باشد که باعث محفوظ ماندن سازه بنا از آسیب بخار آب و کلر می‏شود.

 

 

 

 

از طریق کـانـال تلگـرام؛ به خانواده بـزرگـ پرشین استخر بپیوندیـد(کلیــکــ کـنـیـد..)  کانال تلگرام پرشین استخر

 

 

جهت اطلاع از شرایط ساخت استخر عمومی با مشاورین تیم پرشین استخر در تماس باشید:

۰۲۱٫۲۲۸۱۰۷۴۴

۰۲۱٫۴۴۸۶۰۹۱۱

۰۹۱۲۸۴۰۰۹۱۱

 

 

 

Summary
 indoor Swimming Pools Walls Standards
Service Type
indoor Swimming Pools Walls Standards
Provider Name
PERSIAN POOL Corporation,
Niavaran,Tehran,PERSIAN-77224,
Telephone No.00989128400911
Area
Around The World
Description
Whats Standards Of Indoor Swimming Pools Walls