گردش صحیح آب استخر جهت تصفیه: (سیرکولاسیون)

در این مطلب به روش صحیح گردش آب استخر و به آنالیز سیستم سیرکولاسیون خواهیم پرداخت..

 

زکات علم؛ نشر آن است..

عوامل موثر و حائز اهمیت در عمل گردش آب استخر (Pool Water Circulation)

 

فیلتر شنی:

شفاف نگهداشتن آب استخر، بمعنای واقعی کلمه یک علم است..

نگهداری آب زلال و مناسب و ایجاد تمهیداتی جهت جلوگیری از کدر شدن و یا رشد جلبک در آب؛ از بخش های بسیار مهم ساخت استخر محسوب می شود. حتی اگر سطح مواد شیمیایی آب استخر در تعادل باشند، در صورت عدم گردش مناسب آب استخر؛ مشکلاتی در زلال ماندن آب در طی زمان بوجود خواهد آمد.

گردش مناسب آب و هدایت آن به سیستم فیلتراسیون؛ باعث ایجاد جریان در آب استخر و جلوگیری از رکود آب خواهد شد و این مهم موجبات شفافیت و زلال ماندن دائم آب استخر را فراهم خواهد آورد. شما معمولا می توانید با رفع مشکل گردش آب استخر و تنظیم دقیق پروسه سیرکولاسیون؛ تغییرات چشمگیری را در کیفیت آب استخر تان شاهد باشید..

 

swimming-pool-circulation-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4-%d8%a2%d8%a8-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1

موقعیت جت ها و دمنده ها:

هر استخــر معمولا دارای دو تا سه جت و یا دمنده میباشد که مسوولیت آنها با فشار دمیدن آبی است که از طریق سیستم گردش آب و عبور از فیلترها به استخر باز می گردد.

جهت دستیابی به گردش(سیرکوله) موثر، آب استخر را به کمک دمنده های استخر که در جهت های مختلف قرار میگیرند؛ از طرفی به استخر تزریق کرده و ازطرف دیگر به کمک سیستم اسکیمر و یا سرریــز، به درون تصفیه خانه هدایت نمایید. جهت گردش آب استخر و تعیین موقعیت جت ها و اسکیمر ها بسته به شکل و نوع استخر طراحی و مشخص می گردد.

بطور کلی بهتر است دمنده ها در قسمت عمیق تر و مقابل اسکیمر ها تعبیه و جایگذاری شوند. این امر باعث می شود که آب نقاط عمیق استخر نیز در گردش باشد و گردش آب بدرستی صورت پذیرد.

بررسی مناطق مرده یا نقاط کــور:

هر چقدر شما مکان جت ها(دمنده ها) و اسکیمرها را دقیق انتخاب نمایید؛ باز هم نقاط مرده یا کور در استخر وجود خواهد داشت که گردش و سیرکولاسیون در این بخشها بدرستی انجام نمی پذیرد..

این نقاط معمولا در مجاورت اسکیمر ها و لوله های بازگشتی؛ پشت پلکان ها؛ گوشه ها و زوایای استخر های مستطیل شکل؛ بخش مرکزی استخر های گرد و یا بیضی شکل و نیمه پایین استخر هایی که فاقد سیستم تخلیه مرکزی و کف کش هستند مشاهده می شوند.

قرار دادن جت ها(دمنده ها) متمایل به سمت کف استخر(این امر باعث گردش موثر آب میگردد)؛ استفاده از کف شور ها و یا استفاده از جت های چرخشی ۳۶۰ درجه؛ باعث جلوگیری از بوجود آمدن اغلب این نقاط کور خواهد شد.

پیاده سازی و تنظیم صحیح و استاندارد جهت گردش آب یکی از مهمترین بخش های سیستم سیرکولاسیون آب استخر محسوب می گردد.

 

نظافت و سرویس استخر به طور منظم:

نظافت منظم استخر در عمل سیرکولاسیون و گردش آب تاثیر بسزایی دارد. با کمک یک فرچه نقاط مختلف استخر؛ خصوصاً نقاط کور و مرده؛ کلیه کثیفی ها و جلبک ها و آلاینده های دیگر که به دیواره ها چسبیده اند و همچنین نقاطی که جریان آب در آن کمتر است را پاکسازی نمایید..

در بخش نظافت استخر میتوان از پمپ های وکیوم و یا جاروب های رباتیک و اتوماتیک نیز استفاده نمود.(جاروب های اتوماتیک توسط برنامه ریزی مشخص و قابل تنظیم؛دیواره ها و کف استخر را توسط فرچه ها و پمپ وکیوم خود پاکیزه می نمایند.)

استخر ها معمولا هر هفته یکبار نیاز به نظافت دارند که توسط جاروب های با دسته تلسکوپی بلند و پمپ وکیوم میتوانید نقاط دور از دسترس را نیز تمیز نمایید.

 

تمیــز کردن و پاکسازی فیلتر: بکـ واش (Back Wash)

تمیز کردن فیلتر به طور منظم برای جلوگیری از انسداد است که می تواند عملکرد سیستم فیلتراسیون استخر را بالا ببرد.  در فیلتر های کارتریجی، با خاموش کردن پمپ و باز کردن دریچه های آبرسانی در بالای فیلتر و پورت تخلیه در پایین، میتوانید فیلتر را نظافت نمایید.  کارتریج فیلتر ها را بیرون آورده و با فشار آب آنها را شستشو دهید. سپس مخزن فیلتر را نظافت نمایید.

جهت نظافت فیلتر های شنی نیز با خاموش کردن پمپ و باز کردن شیر تخلیه و یا بک واش(BACK WASH) کلیه رسوبات فیلتر شنی طی یک عملیات برگشتی؛ تخلیه شده و پس از آن عمل فیلتراسیون بدرستی انجام می پذیرد. جهت بک واش فیلتر شنی؛ ابتدا پمپ را خاموش نموده؛ سپس اهرم فیلتر شنی را به حالت “شستشو یا بک واش” قرار داده و پمپ را راه اندازی مجدد نمایید. عمل بک واش را تا زمانی که آب شفاف و زلال گردد ادامه دهید.

هر زمان آب خروجی استخر زلال شد، شما می توانید پمپ را خاموش نموده، اهرم را به حالت فیلتر برگردانید و مجددا پمپ را راه اندازی نمایید..

 


فیلم آموزش شست و شو و نظافت فیلترشنی استخر و جکوزی ( آموزش بکواش فیلترشنی استخر):


آموزش تصویری نحوه گردش(سیرکولاسیون) آب استخر و جکوزی، بمنظور تصفیه آب توسط الکتروپمپ و فیلترشنی:

 

 

جهت مشاوره در زمینه ساخت استخر و خرید لوازم استخر با ما در ارتباط باشید:

۰۲۱-۴۴۸۶۰۹۱۱ ؛ ۲۲۸۱۰۷۴۴

 

 

 

از طریق کانال تلگرام؛ به خانواده بزرگ پرشین استخر بپیوندید(کلــیکــ کـنـید..)  کانال تلگرام پرشین استخر

 

 

پرشین استخر
2017/04/16
ساخت استخر
SWIMMING POOL WATER CIRCULATION - سیرکولاسیون آب استخر - روش بک واش فیلترشنی
۵
۵1star1star1star1star1star
Facebook
Facebook
Instagram
LinkedIn
Google+
Google+
http://persianpool.ir/%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4-%d8%b5%d8%ad%db%8c%d8%ad-%d8%a2%d8%a8-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1-pool-water-circulation/
YouTube
Houzz
Telegram
1Reviewed by Persian Pool LAB on.سیرکولاسیون آب استخرPool Water Circulation Rating: 5