اصـالـت پـایـدار اسـت..

لوازم ورزش در آب استخر و تجهیزات آبدرمانی – وسایل بدنسازی استخر

چرا ورزش در آب استخر؟ بررسی مـزایـا و فـوائـد هیدروتــراپی

لوازم ورزشی استخر فعالیت در آب باعث کاهش وزن انسان و به تبع آن کاهش فشار بر مفاصل و ستون فقرات فرد در حین ورزش میشود. این امر نه تنها برای افراد سالمند و دچار عارضه های ارتوپدی موثر است بلکه از بروز آسیب های مفصلی برای تمامی سنین خصـوصـاً افراد دچار اضـافه وزن جلوگیری به عمل می آورد.
مقاومت بالای آب در مقایسه با مقاومت هوا سبب میشود که هر حرکتی در آب برای انسان همراه با سوزاندن میزان قابل توجهی کالری باشد. این امر سبب افزایش بازدهی ورزش در آب میشود و زمان مورد نیاز برای سوزاندن میزان مشخصی از کالری را در مقایسه با ورزش در بیرون آب فوق العاده کاهش میدهد. به طوری که امروزه ورزش در آب استخر؛ به عنوان یکی از پرطرفدارترین روشهای کاهش وزن در کشورهای پیشرفته به شمار می آید.
خاصیت سایش آب به بدن در هنگام ورزش نوعی ماساژ ملایم برای عضلات بدن به شمار می آید.
شستشوی مداوم عرق های خارج شده از منافذ پوست و جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست. این امر سبب جلوگیری از رخوت و خستگی فرد در حین ورزش حتی پس از اتمام آن میشود به صورتی که فرد در پایان ورزش، احساس شادابی فوق العاده بیشتری نسبت هنگام آغاز ورزش خواهد داشت.
جلوگیری از بروز آسیب های ورزشی در حین استفاده از وسایل ورزشی در داخل آب. بطوری که این امر سبب کاهش حدود 90 درصدی صدمات جانبی ورزش در آب نسبت به ورزش در خشکی میشود.


تجهیزات ورزش در آب مناسب برای:

لوازم ورزش در آب استخر

تمامی گروههای سنی در عوض ورزش در بیرون از آب

افراد دچار اضافه وزن بـعنوان بهترین، ایمن ترین و سریع ترین روش

ورزشکاران حرفه ای با هدف کاهش آسیب های ورزشی در حین استفاده از وسایل همچنین افزایش بازدهی ورزش

آب درمانی بیماران دچار مشکلات مفصلی، آرتروز، کمردرد و ..

بیماران دچار مشکلات قلبی که دچار مشکلات مفصلی هستند و نمی توانند بیرون از آب ورزش کنند

بازیابی حرکتی بیماران دچار ضایعات نخاعی، فلج مغزی و ..


تجهیزات ورزش در آب استخر:

ورزش در آب بهترین، موثرترین، مفیدترین، ایمن ترین، پر بازده ترین، مفرح ترین و بروزترین ورزش حال حاضر در دنیا برای تمامی گروه های سنی است.

سه ويژگي مهم آب شامل شناوري، فشار هيدرواستاتيكي و چسبندگي آب (ويسكوزيته) است كه باعث ايمني و تأثير مفيد تمرينات آبي مي شود. اين ويژگي ها علاوه بر افزايش تعادل باعث فشار كمتر بر مفاصل و تناسب اندام مي شوند.  همچنين دماي آب به تعريق مناسب بدن و افرادي كه فيبروميالژي (بيماري كه مشخصه آن درد در بسيار از نقاط بدن همراه با احساس خستگي است و ريشه مغزي و عصبي دارد ولي درد در عضلات و تاندون حس مي شود) مفيد است.

انواع تجهیزات ورزش در آب: (لوازم آبدرمانی)

 تردمیل آبی (تردمیل استخری)

دوچرخه آبی (دوچرخه استخری)

ترامپلین یا جامپینگ آبی (ترامپلین استخری)

الپتیکال آبی (الپتیکال استخری)

 ..و کلیه وسایل بدنسازی/هیدروتراپی و ورزش در آب استخر


توضیحات مختصر در ارتباط با استخر آب درمانی:

استخر ورزش درمانی دارای ابعاد طولی و عرض استاندارد و معینی نیست و بر اساس موقعیت و نیازها باید برای ساخت آن ابتکار و خلاقیت به خرج داد. حوض ورزش درمانی می­تواند خیلی کوچک و یک نفره و یا یک استخر 20 نفره یا بیشتر باشد. البته در موارد عدم دسترسی به استخرهای تخصصی، درمانگر می­تواند با بهره گیری از خلاقیت خود از بخشی از استخر معمولی نیز به منظور ورزش درمانی استفاده نماید.

توضیحات و نکاتی در خصوص استخر آب درمانی، بطور کلی:

 • بهتر است استخر ورزش درمانی برای انجام کارهای هوازی (حرارت 25 تا 27 درجه) و بی هوازی (حرارت 33 تا 35 درجه) حوضچه­ های مستقل تخصصی داشته باشد.
 • در برخی بیماری­ها، به دلایل بهداشتی نیاز به حوضچه ­های فردی با آب یک بار مصرف است.
 • در حوضچه­ های جمعی 8 تا 12 نفر ورزش می نمایند. برای این حوضچه ­ها، ابعاد مورد نیاز برای ورزشهای هوازی حدود 60 متر مربع (10×6 متر) و برای ورزشهای بی­ هوازی حدود 30 متر (6×5 متر) است.
 • کف استخر  آب درمانی باید با یک عمق ثابت (بدون شیب) باشد.
 • بهتر است ارتفاع آب قابلیت تنظیم داشته باشد. به این منظور، کف استخر را شناور و با ارتفاع متغییر در نظر می گیرند و یا کف استخر را با پل هایی با عرض 1.5 متر می­ سازند.
 • تذکر: در حالت ایده ­آل، ورزش درمانی از تعلیق درمانی (حرکات چرخه باز) در عمق 1.7 متری شروع شده و با پیشرفت بیمار به آرامی عمق آب کم شده تا سرانجام به حدود 80سانتیمتر می­ رسد. در نهایت، تمرینات در خشکی (تمرینات انتقال به خشکی) انجام میپذیرد. بنابراین، در ایران حداکثر عمق مورد نیاز حدود 1.7 متر (عمق تا گردن در تعلیق درمانی) است. حداقل 3 عمق واسط حدود 1.4 (عمق تا سینه)، 1.1 (عمق تا کمر)، و 0.8 متر (عمق تا لگن) نیز مورد نیاز است.
 • استخر های آبدرمانی نیاز به تجهیزات قوی تر جهت تصفیه آب و تهویه هوا دارند.
 • مراقبت بیشتر از بالانس  PH و میزان آن در آب استخر های آب درمانی نیز از نکات قابل توجه می باشد.


مراحل ورزش درمانی در آب

یک جلسه ورزش درمانی در آب می تواند چهار مرحله (چهار فاز) داشته باشد:

 1. مرحله گرم کردن: میزان دمای آب باید طوری باشد که با غوطه­وری در آب، بدن گرم شود و نیاز به صرف زمان زیاد برای گرم کردن بدن نباشد. از همین رو در حوض­های آب­درمانی بی هوازی (انعطاف­ پذیری و مقاومتی)، حرارت آب بهتر است بین 33 تا 35 درجه سانتی گراد تنظیم شود.
 2. مرحله کشش: میزان کشش بستگی به شرایط بیمار دارد. توجه: اسپاسم محافظتی و اسپاستیسیتی.
 3. مرحله قدرت و استقامت عضلانی.

و مرحله چهارم؛ مرحله ریلکس سازی (سرد کردن): فرد را برای بیرون آمدن از آب آماده می کنیم..

اجزای ورزش درمانی در آب:

یک جلسه ورزش درمانی در آب حدود 45 دقیقه به طول می ­انجامد. در این مدت حرکات ورزشی با چهار هدف گرم کردن، بهبود انعطاف، بهبود قدرت و استقامت عضلانی، و ریلکس سازی انجام می­شوند. اگر مراحل ورزش­ درمانی در آب از ضعف و ناتوانی شدید تا بهبودی کامل به 5 مرحله تقسیم شود، مدت زمانی که در  هر مرحله به هر یک از اهداف چهارگانه اختصاص داده می­شود.

برای مثال، در مرحله اول حرکات قدرتی و استقامتی هیچ سهمی ندارند. ولی در مراحل بعدی به تدریج سهم آنها به 25، 37.5، 50 و 75 درصد خواهد رسید.

بدیهی است که به نسبتی که سهم حرکات قدرتی و استقامتی افزایش می­یابد؛ سهم سایر اهداف کاهش می­یابد. توجه شود که در ورزش درمانی به دلیل ثابت بودن زمان بهره­ وری از حوض، این بهترین شیوه برای اعمال اصل اضافه بار است. همچنین، تعداد جلسات تمرینی اختصاص یافته به هر مرحله از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است، به گونه ای که برای برخی بیماران ممکن است فازهای 1 و 2 یا حذف شوند و یا بسیار کوتاه باشند.


دانلود کاتالوگ لوازم ورزش در آب (دوچرخه ثابت استخر – تردمیل استخری و.. کلیه لوازم بدن سازی در آب)
iran

پرشـیـن استخـر، مـجـری تخصـصی انـواع استخـر های عمــومی/ مجمـوعـه هـای ورزشــی آبی/ مراکــز آب درمـانی/ پـارک آبـی و.. در ســراســر کشـور بـا ارائـه بـیـمـه نـامـــه رسمـی کیــفیـت..جهت سفارش لوازم ورزش در آب / تجهیزاتی تخصصی هیدروتراپی و انواع لوازم آب درمانی، با ما تماس در ارتـباط باشـید:

  0912.840.0911 

0935.590.84871telegram-followاز طریق کـانـال تلگـرام؛ به خانواده بـزرگـ پرشین استخر بپیوندیـد(کلیــکــ کـنـیـد..)