در این مطلب با مفهوم و مزایای استفاده از لوله و اتصالات یو پی وی سی U-PVC آشنا خواهید شد و دلایل استفاده از این نوع لوله در استخر را تشریح خواهیم نمود:

 

زکات علم نشر آن است..

تعریف کلی از PVC:
پلی‌وینیل کلراید (به انگلیسی: Polyvinyl chloride) یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی می باشد.

به طور کلی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌ بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است.

موارد استفاده پی وی سی شامل:

وینیل سایدینگ، علامت مغناطیسی کارت‌ها، برش عمودی پنجره‌ها، صفحات گرامافون، لوله، لوله کشی، کانال و لوازم نصب کردنی، کیف‌های ارزان قیمت، پنجره‌های تاریک (بدون دید) و در شکل نرم آن برای لباس، اثاثه یا لوازم داخلی نظیر پرده، کف سازی و ساختن سقف، پوسته کابل‌های الکتریکی، توپ‌های بازی سبک وزن وجود دارد.

همچنین پی وی سی متریالی است که اغلب برای لوله کشی آب (استخر) و فاضلاب به علت قیمت مناسب, طبیعی و انعطاف‌پذیر بودن استفاده می‌شود.

پلی وینیل کلراید (PVC) به‌وسیله پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید شکل می‌گیرد. تولید تجارتی قسمت اعظم پی وی سی عمدتاً از طریق بسپارش تعلیقی انجام می‌شود و از بسپارش‌های توده‌ای و امولسیونی به میزان کمتر و از بسپارش محلولی به ندرت استفاده می‌شود.

پلی وینیل کلراید (پی وی سی) از بلورینگی ناچیزی برخوردار بوده اما به علت زنجیرهای حجیم بسپار (نتیجه استخلاف بزرگ کلر) از استحکام و سختی برخوردار است. تی جی برای آن بالا و به میزان ۸۱ درجه سانتیگراد است ولی میزان این تی جی آنقدر بالا نیست که فرایند با روشهای گوناگون را دچار مشکل کند. در مقابل حرارت و نور نسبتاً ناپایدار بوده و کلرید هیدروژن از آن خارج می‌شود. این ماده اثرات زیانبخشی روی خواص اشیا دم دست (اجزای الکتریکی) علاوه بر اثرات فیزیولوژیکی بر جای می‌گذارد. پی وی سی پلاستیکی سخت است که به‌وسیله اضافه کردن روان‌کننده‌ها نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. بیشترین مورد استفاده آن فتالیت است.

پیش از قرن بیستم شیمیدان روسی ایوان استرا میسلنسکی و فریتز کلیت از کمپانی گریشم الکترون شیمی آلمان هر دو تلاش کردند تا پی وی سی را در محصولات تجاری به کار گیرند اما مشکلات در فرایند، سختی و گاهی شکنندگی پلیمر تلاش‌های آنها را بی نتیجه می‌گذاشت. در سال ۱۹۲۶ والدو سیمون از بی اف گودریچ روشی برای نرم کردن پی وی سی به‌وسیله مخلوط کزدن آن با افزودنی‌های گوناگون گسترش داد. نتیجه ماده‌ای انعطاف‌پذیر بود که به سادگی در فرایندها شرکت می‌کرد وبزودی در استفاده‌های تجاری شایع شد.

 

یو پی وی سی UPVC :

پروفیلهای اکسترود شده بر پایه پلی وینیل کلراید سخت (یو پی وی سی U-PVC) با مقاومت ضربه بالا بوده که دارای سطح خارجی سفید و یا تیره می‌باشند و در ساخت درب و پنجره‌, لوله و اتصالات و..  بکار می‌روند.

پروفیلها می‌توانند کاملاً از مواد خام ساخته شده باشند و یا دارای یک هسته از ضایعات و یا مواد بازیافتی باشند که این هسته می‌تواند توسط پی وی سی سخت و بوسیله کواکستروژن پوشش داده شده باشد.

UPVC مخفف کلمات ( unplas poly vinyl chloride ) می باشد و اصلی ترین ماده تشکیل دهنده پروفیل ( polyvinyl chloride ) است. این ماده حدود 85 درصد ترکیب اولیه تولید پروفیل UPVC را تشکیل می دهد، علاوه بر این ماده، مواد افزودنی دیگری نیز جهت ایجاد خواص مورد نیاز به ترکیب اضافه می شود که عدم وجود آنها یا تغییر میزان بکار رفته در فرمولاسیون میتواند محصول نهایی ساخته شده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

مزایا و قابلیت های(PVC-U)  لوله و اتصالات UPVC

 

مقاومت شیمیایی بسیار بالا:
PVC در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم است. این ماده همچنین در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است. برای کارهای معمول آبرسانی، لوله های UPVC کاملاً در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک و آب مقاوم هستند. همچنین در برابر خوردگی کلر از مقاومت خوبی داراست. مسئله ی مقاومت شیمیایی تنها هنگامی مطرح می شود که محیط های غیرعادی وجود داشته باشد و یا از لوله برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

 

استحکام کششی بلند مدت:
لوله های UPVC به گونه ای فرمول بندی می شوند تا استحکام کششی بلند مدت بالایی داشته باشند. حداقل استحکام مورد نیاز (MRS) (که در طراحی لوله های تحت فشار به کار می رود)، برای لوله های UPVC در حدود دو برابر بیشتر از مقادیر متناظر دیگر لوله های پلاستیکی نظیر پلی اتیلن است. به همین دلیل هم ضخامت لوله های UPVC نسبت به سایر لوله های پلاستیکی کمتر بوده و در نهایت وزن کمتری نیز دارد، که این مسئله مزیت مهمی محسوب می شود.

مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی:
لوله های UPVC نارسانای جریان الکتریکی هستند و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که منجر به خوردگی در فلزات می شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله ی UPVC وجود دارد. در نتیجه، استفاده از لوله ی UPVC در کاربردهایی که در آن خاک مهاجم وجود دارد، بسیار به صرفه است.

 

نسبت استحکام به وزن بالا، وزن سبک:
استحکام بالای UPVC باعث حداقل شدن ضخامت و سبکی این لوله ها می گردد. لوله های UPVC مزیت سبکی چشمگیری دارند که جنبه ایمنی مهمی محسوب می شود. امکان حمل و نقل آسان، آسیب های کاری را حداقل نموده و نصب و حمل و نقل ارزان تر را تسهیل می کند. یک فرد می تواند به راحتی دو لوله ی ۶ متری با اندازه ۱۱۰ را حمل کند، ولی تنها قادر است کمتر از ۱/۵ متر لوله ۱۱۰ آهنی را با همان نیرو حمل کند.

از لحاظ اتصالات آب بند:

یک مزیت مهم برای هر لوله آب بندی اتصالات آن است. لوله های UPVC با عمق دخول بالا و سیستم های اتصال اورینگی (Push-fit) توانسته است از طریق همین مزیت بسیاری از محصولات سنتی را کنار بزند.
مقاومت در برابر سایش/خراش
لوله های UPVC مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و خراش از خود نشان می دهند. ثابت شده است که لوله های UPVC دوام بسیار بالاتری نسبت به لوله های فلزی، سیمانی و سفالی در برابر انتقال مواد دوغابی دارند.

UPVC-لوله-اتصالات

مدول الاستیسیته ی بالا و انعطاف پذیری مناسب:

مقاومت لوله های UPVC در برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آنها محسوب می شود. لوله های UPVC تحت بار قادرند بدون شکستگی تغییر شکل بدهند. مدول الاستیسیته UPVC یکی از مزایای مهم آن برای کاربردهای دفنی محسوب می شود، به خصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل باشد (زمین لرزه و …). بالا بودن این کمیت باعث می شود تا پدیده دوپهنی در این لوله ها به حداقل برسد. همچنین با توجه به این که ضخامت لوله های فاضلابی بر اساس مقدار مدول الاستیسیته ی رزین مصرفی در ساخت لوله تعیین می گردد، بالا بودن مدول UPVC باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش سطح مقطع عبور جریان می شود.

استحکام در برابر ضربه:
تحت شرایط نرمال، لوله UPVC مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب های ناشی از ضربه در مقایسه با لوله های سفالی، سیمانی و بیشتر مواد رایج در ساخت لوله دارند. با وجود کاهش مقاومت ضربه لوله های UPVC در دماهای بسیار پایین، استحکام ضربه ی آن همچنان بالاتر از حد نیاز است.

مقدار زبری پایین:
زبری لوله عامل بسیار مهم و مؤثری در ایجاد افت فشار و کاهش دبی می باشد. لوله های UPVC به دلیل داشتن سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک پایین)، مقاومت بسیار پایینی در برابر جریان سیال از خود نشان می دهند. علاوه بر این، در بسیاری از لوله ها باکتری ها در قسمت های زبر و دارای پستی و بلندی لوله تجمع می کنند (تشکیل biofilm) و به مرور راه جریان آب را می بندند، که این امر باعث افت فشار جریان شده و بر سلامت آب آشامیدنی نیز تأثیر منفی می گذارند. زبری هیدرولیکی پایین لوله های UPVC، با ممانعت از تشکیل بیوفیلم، علاوه بر کاهش افت فشار، مانع ته نشینی لجن در شبکه های فاضلابی شده و در شبکه های توزیع آب آشامیدنی نیز باعث کاهش احتمال آلودگی می شود. بنابراین هزینه های نگهداری این لوله ها پایین بوده و طراحی اولیه ی خط لوله نیز بهینه تر صورت می گیرد.

کیفیت آب:
استفاده از فرمولاسیون مناسب جهت تولید لوله های UPVC موجب می شود تا مطابق استانداردهای NSF 61-62 بتوان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده نمود و اطمینان حاصل کرد که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی نظیر جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

مقاومت در برابر گرما و شعله:
لوله ی UPVC به سختی آتش می گیرد و در غیاب منبع خارجی شعله به سوختن ادامه نمی دهد. دمای شعله ور شدن خود به خودی آن ۴۵۴ درجه سانتیگراد است، که بسیار بالاتر از اکثر مواد ساختمانی است. در اثر سوختن PVC، گاز HCl آزاد می شود که این گاز از دسترسی اکسیژن به منطقه ی مشتعل شده جلوگیری می کند. به همین دلیل است که PVC را ماده ای خود خاموش شونده می نامند.

قیمت مناسب:
علاوه بر مزایای ممتاز ذکر شده برای لوله های UPVC، قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله های پلیمری، فلزی، چدنی و … می باشند. به طوری که امروزه لوله های UPVC در دنیا یکی از گزینه های اصلی در شبکه های آب و فاضلاب می باشند.

لوله و اتصالات UPVC

اجرای لوله کشی تاسیسات استخر با لوله و اتصالات UPVC

 

 

مزایای لوله UPVC در یک نگاه:

– صرفه جویی در مصرف انرژی تا 40%
– مقاوم در برابر نفوذ باد؛ گرد و غبار، آب و باران به داخل تا 100%
– مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی
– عدم نیاز به رنگ
– عایق صوتی، حرارتی و برودتی
– غیر قابل اشتعال در مواقع آتش سوزی
– قابلیت بالای انعطاف و تنوع در ساخت نگهداری و نظافت آسان
– دارای عمر مفید طولانی
– نصب سریع و آسان
– دوست دار محیط زیست ( بدون سرب)

 

 

 

 

مراحل کلی اجرای لوله کشی با لوله و اتصالات UPVC:

ابتدا لوله ها را به ميزان مورد نظر و بصورت قائمه (زاويه ٩٠ درجه) برش مي دهيم و سپس لوله هاي برش خورده را با دستگاه فرز يا با دستگاه كنيك فاصله بين چهار تا شش ميليمتر از لبه لوله را با زاويه پانزده درجه كنيك می نماییم.

سپس جهت تميز نمودن و از بين بردن چربي های روي لوله و اتصالات از ماده كلينر(Cleaner) استفاده می نماییم.

مرحله سوم استفاده از ماده پرايمر(Primer) است. (توضیح در ارتباط با پرایمر: پرايمر حلالي است نسبتا قوي با خورندگي بسیار بالا كه باعث نرمي سطح لوله UPVC مي گردد و قدرت نفوذ چسب را بيشتر ميكند.) به همين دليل استفاده صحیح این روش از هرگونه نشتي بصورت تضمینی پیشگیری می نماید..

و در مرحله چهارم بلافاصله بعد از استفاده از پرايمر استفاده از چسب UPVC فشار قوی است، در این مرحله داخل اتصال و روي لوله را به این چسب آغشته و سپس لوله را وارد اتصال نمایید. ( نکته: چسب باید زمانی استفاده شود که سطح لوله و اتصال upvc پس از آغشته شدن با پرایمر هنوز مرطوب است.)

اين نكته را در نظر داشته باشيم كه حدود يك كيلو چسب براي ٥٨ اتصال سايز ٦٣ مورد نياز است.

و در مرحله پاياني چسب اضافه بيرون زده از اتصالات را پاك می نماییم. 10 تا 24 ساعت بعد سيستم لوله کشی آماده تست مي باشد.

 

نکات قابل توجه در استفاده از لوله و اتصالات یو پی وی سی:

قبل از استفاده از چسب حتما از كلينر جهت تميز كردن لوله و اتصالات استفاده نمایید.
دماي مناسب در محيط جهت چسب زدن UPVC بين ٥ تا ٣٨ درجه سانتي گراد ميباشد و تحت هیچ شرایطی از اتصالات UPVC در لوله كشي آب بويلر به مبدل استفاده نكنيد.
توجه داشته باشید که مقاومت گرمایی لوله و اتصالات UPVC تا دماي ٦٠ درجه سانتي گراد می باشد.

ضمنا جهت اتصال و امتداد خطوط لوله از تبدیل، بوشن و مغزی استفاده می شود.

 

برخی اصطلاحات و واژگان مرتبط با لوله/اتصالات و شیرآلات :

درپوش: برای بستن انتهای لوله بوشن‌دار یا اتصالی که دارای رزوه مادگی باشد به کار می‌رود (کور کردن دهانۀ اتصالات). برای اندازه‌های کوچک از درپوش سرچهارگوش برجسته یا مغزی، و برای اندازه‌های بزرگ از درپوش سرشش‌گوش استفاده می‌شود.

لوله بوشن‌دار: معمولا سر هر شاخه لوله، یک عدد بوشن نیز می‌بندند. بوشن‌ها عموما رزوۀ راستگرد دارند. عملکرد بوشن تبدیل اتصال انتهای رزوه شده (خارجیِ) لوله به اتصالی بزرگ‌تر است. می‌توان آنرا اتصالی برای کاهش یا افزایش قطر تلقی نمود.

رزوه: به شیارهای مارپیچ بیرون پیچ یا درون مهره، رزوه می‌گویند. رزوه‌ها حرکت پیچشی را تبدیل به حرکت خطی می‌کنند. تراش رزوه با ماشین سنگ‌زنی صورت می‌گیرد. ابزار دستی رزوه‌کاری قلاویز و حدیده می‌باشد. قلاویز برای دنده کردن داخل استوانه‌ها (مهره) بکار می‌رود، در حالی‌که حدیده سطوح بیرونی استوانه را دنده می‌کند.

کلاهک‌های لوله (کیپ): برای بستن لوله یا اتصالی که دارای رزوه روپیچ باشد به کار می‌رود.

لوله مغزی: قطعه لوله‌هایی با طول کمتر از 30 سانتیمتر که دو انتهای آن رزوه شده باشد. لوله‌های بزرگتر از 30سانتیمتر تکه لوله محسوب می‌گردند.

Elbow : زانو
Tee : سه راهی
 Concentric Reducer : تبدیل همرکز
Ecentric Reducer : تبدیل غیرهم مرکز یا کج 
Nipple : سردنده
Butt-Weld Fitting : اتصالات جوشی
Long Elbow : زانوی بلند
Short Elbow : زانوی کوتاه
(L (Length : طول
(T(Thickness : ضخامت
(OD (Outside Diameter : قطرخارجی
(ID (Interior Diameter : قطرخارجی
Welded : درزدار

 جهت سایزهای مشخص شده NPS جدول             

NPS DN OD
[in (mm)]
Wall thickness [in (mm)]
SCH 5s SCH 10s/20 SCH 30 SCH 40s/40
/STD
SCH 80s/80
/XS
SCH 120 SCH 160 XXS
6 0.404 (10.26) 0.035 (0.889) 0.049 (1.245) 0.057 (1.448) 0.068 (1.727) 0.095 (2.413)
¼ 8 0.540 (13.72) 0.049 (1.245) 0.065 (1.651) 0.073 (1.854) 0.088 (2.235) 0.119 (3.023)
10 0.675 (17.15) 0.049 (1.245) 0.065 (1.651) 0.073 (1.854) 0.091 (2.311) 0.126 (3.200)
½ 15 0.840 (21.34) 0.065 (1.651) 0.083 (2.108) 0.095 (2.413) 0.109 (2.769) 0.147 (3.734) 0.188 (4.775) 0.294 (7.468)
¾ 20 1.050 (26.67) 0.065 (1.651) 0.083 (2.108) 0.095 (2.413) 0.113 (2.870) 0.154 (3.912) 0.219 (5.563) 0.308 (7.823)
1 25 1.315 (33.40) 0.065 (1.651) 0.109 (2.769) 0.114 (2.896) 0.133 (3.378) 0.179 (4.547) 0.250 (6.350) 0.358 (9.093)
32 1.660 (42.16) 0.065 (1.651) 0.109 (2.769) 0.117 (2.972) 0.140 (3.556) 0.191 (4.851) 0.250 (6.350) 0.382 (9.703)
40 1.900 (48.26) 0.065 (1.651) 0.109 (2.769) 0.125 (3.175) 0.145 (3.683) 0.200 (5.080) 0.281 (7.137) 0.400 (10.160)
2 50 2.375 (60.33) 0.065 (1.651) 0.109 (2.769) 0.125 (3.175) 0.154 (3.912) 0.218 (5.537) 0.250 (6.350) 0.344 (8.738) 0.436 (11.074)
65 2.875 (73.03) 0.083 (2.108) 0.120 (3.048) 0.188 (4.775) 0.203 (5.156) 0.276 (7.010) 0.300 (7.620) 0.375 (9.525) 0.552 (14.021)
3 80 3.500 (88.90) 0.083 (2.108) 0.120 (3.048) 0.188 (4.775) 0.216 (5.486) 0.300 (7.620) 0.350 (8.890) 0.438 (11.125) 0.600 (15.240)
90 4.000 (101.60) 0.083 (2.108) 0.120 (3.048) 0.188 (4.775) 0.226 (5.740) 0.318 (8.077) 0.636 (16.154)
 

 دانلود کاتالوگ لوله و اتصالات یو پی وی سی UPVC

 دانلود کاتالوگ شیرآلات یو پی وی سی UPVC

 

 

پرشین استخر در بخش اجرای تاسیسات پروژه های خود؛ از لوله و اتصالات UPVC اصلی استفاده می نماید..

نمایندگی اصلی فروش محصولات نوزبرت ترکیه (Nozbart) / دارای تاییدیه و استانداردهای بین المللی، پمپ استخری نوزبرت، فیلتر شنی نوزبرت، لوله و اتصالات یو پی وی سی نوزبرت، شیر آلات نوزبرت)

 3 سال گارانتی تعویض بی قید و شرط! فقط در پرشین استخر

جهت مشاوره خرید انواع لوله های یو پی وی سی (UPVC) وارداتی درجه یک، با ما در ارتباط باشید:

021.22810744

021.22837060

 

از طریق کانال تلگرام؛ به خانواده بزرگ پرشین استخر بپیوندید  کانال تلگرام پرشین استخر

 

 

 

 

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 851 votes
Brand Name
PERSIAN POOL
Product Name
PERSIAN POOL U-PVC Pipe
Price
USD 100
Product Availability
Available in Stock
لوله UPVC | اتصالات UPVC
5 (99.26%) 27 votes