پلان و نقشه استخرها

در چند دهه گذشته تمایل عموم شهروندان از استخرهای قهرمانی و استخرهای ویژه مسابقات شنا، بیشتر به جنبه های تفریحی استخر ها سوق پیدا کرده است. بطوریکه استخرهای کم عمق با اشکال هندسی و غیر هندسی متنوع، بهمراه امکانات جانبی نظیر جکوزی گرم و سرد، حوضچه آب سرد، سونای خشک، تونل مه، حمام نمک، سونای بخار و امکانات دیگری از این قبیل طراحی و ساخته شده اند.

مرحله اول - پلان نقشه اتوکد استخر

از مهم ترین عواملی که باید در ساخت یک استخر بطور دقیق مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

محاسبه، طراحی و آنالیز دقیق مقاومت سازه استخر جهت پیشگیری از مشکلات آب بندی ( ازجمله، انجام آزمایش خاک در هر منطقه پایلوت، متعاقب آن محرز شدن قطر آرماتورها و شکل و فواصل چینش شبکه مِش(MESH) و .. )

 

فلودیاگرام لوله کشی و تنظیمات مربوط به سیستم سیرکولاسیون و تصفیه آب بشکل صحیح و متناسب با حجم آب استخر و شرایط موجود.

بررسی دقیق محل ساخت استخر و وضعیت خاک منطقه می باید در مراحل اولیه طراحی و محاسبه سازه استخر انجام پذیرد.

دلایل بسیار زیادی برای بازدید و بررسی دقیق محل اجرا استخر وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

1- جمع آوری اطلاعات کافی در زمینه وضعیت خاک منطقه، خواص فیزیکی و شیمیایی آن و ارائه نتایج این اطلاعات به طراح و محاسب تیم جهت مشخص نمودن نوع، عیار و میزان فونداسیون مورد نیاز و سایر اجزای سازه استخر که پس از گودبرداری مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.

2- آگاهی از وضعیت مواد خطرناک و سمی موجود در خاک و کسب اطمینان از سازگاری آب و خاک منطقه سازه استخر.

3- به منظور دستیابی به اطلاعات کافی جهت اجرای پروژه و مواردی که ممکن است در حین کار به وجود آید، جمع آوری اطلاعات یاد شده برای پیمانکاران به منظور تعیین زمان و هزینه اجرای پروژه بسیار حائز اهمیت است.

 

تخلیه آب های زیر سطحی(آب های زیر زمینی)

اصلی ترین دلایل ضرورت تخلیه آب های زیر سطحی در محل ساخت استخر را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1- کاهش دائمی سطح آبهای زیرزمینی.

2- جلوگیری از تجمع آبهای زیر سطحی در زیر پوسته استخر و وارد کردن فشار (فشار منفی) به آن که در نهایت موجب ایجاد نیروی بسیار شدید رو به بالا و آسیب دیدن سازه استخر می شود.

برای تخلیه آب های زیر سطحی محل ساخت استخرها معمولا‌ُ از لوله های سفالی بدون لعاب و یا لوله های پلیمری استفاده می شود. در مواردی که خاک منطقه دانه های ریز دارد ،می توان از لوله های بتنی توپر و یا لوله های سفالی لعاب دار به همراه اتصالات درز باز استفاده کرد.
البته لوله های بتنی تو پر در صورتی که با روکش های مناسب محافظت نشوند، در معرض آبهای زیر زمینی آسیب خواهن دید.

طرح کلی تخلیه آبهای زیر سطحی محل ساخت استخر به وضعیت سایت بستگی دارد. در بسیاری از موارد، می توان سیستم تخلیه را در پیرامون کاسه استخر اجرا کرد.

معیارهای طراحی استخر:

اولین نکته ای که در طراحی استخرها از دیدگاه معماری و سازه باید مد نظر قرار گیرد آن است که حتی ابعاد کوچکترین استخرها نیز باید چندین برابر قد یک شناگر بالغ باشد.

به طوری که امکان شنا کردن فرد حتی برای مسافتی کوتاه در آن استخر امکان پذیر باشد.

بر همین اساس، حداقل اندازه توصیه شده برای طول و عرض استخرها به ترتیب 19.7ft) 6m) و 13.1ft) 4m) با حداقل عمق 3.3ft) 1m) است.

به عنوان یک قاعده سر انگشتی برای تامین شرایط آسایش شناگران، مساحت کاسه استخر بر اساس تعداد افرادی که به طور همزمان در استخر شنا خواهند نمود، به ازای هر نفر حدوداً 4 متر مربع در نظر گرفته می شود.

شکل هندسی و ابعاد استخرهای شنا

ابعاد استخرهای قهرمانی، آموزشی و شیرجه در سطح بین المللی می باید بر مبنای استاندارد های منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی شنا (فینا FINA) تعیین شود.
در واقع این کاربری استخر است که اصلی ترین معیار برای تعیین شکل و ابعاد به شمار می رود.
برای مثال؛ در صورتی کاربری استخر صرفاً  جهت مقاصد آموزشی باشد، بهترین انتخاب استخری مستطیل شکل است.
برای استخرهای صرفا تفریحی نیز می توان از شکل های متنوع هندسی و ترکیبی استفاده نمود.

علاوه بر کاربری، جنس سازه و پوسته استخر نیز در انتخاب شکل استخر تاثیر گذار خواهد بود. استخرهایی که از جنس بتن مسلح ساخته می شوند، تقریبا می توان به هر شکلی ساخت. اما هزینه ساخت استخر به شکلهای نامتداول به دلیل هزینه آرماتوربندی و قالب های بتنی، کمی بیشتر از استخرهایی که با شکل متداول ساخته می شوند خواهد بود..

 


 

◄ جـهت آگاهی از هزینه سـاخت اسـتخـر به بخش استعلام قیمت ساخت استخر مراجعه و یا با شماره های درج شده در وب سايت پرشین استخر تماس حاصل فرمائید..

 09128400911 – ,0935.590.8487 – ,0921.670.7853

دانلود توضیحات تکمیلی و جامع ملزومات و قوانین ساخت استخر

از طریق کانال تلگرام؛ به خانواده بزرگ پرشین استخر بپیوندید (کـلیکــ کنید..) کانال تلگرام پرشین استخر

 

پرشین استخر
2017/04/16
Swimming Pool Plan Design & Flow Diagram
51star1star1star1star1star
پلان و نقشه استخر طراحی استخر
5 (100%) 77 votes