آموزش مراحل ساخت استخر (استخرهای بتنی)

زکات علم، نشر آن است..

ساخت استخر:

از میان انواع مختلف استخرها ،استخرهای بتنی از بیشترین انعطاف پذیری برخوردار هستند.به طوری که شکل و طرح اجرا شده در محوطه استخر را می توان با آرماتور بندی مناسب اجرا کرد.
اولین مرحله برای اجرای یک استخر بتنی،تهیه پلانهای مهندسی است.
گودبرداری، آرماتوربندی استخر و ساخت فونداسیون در مرحله بعد و با توجه به پلانهای مهندسی انجام می گیرد. برای آرماتوربندی استخرهای بتنی از میلگردهای فولادی استفاده می شود. قالبهای بتنی استاندارد معمولا از جنس چوب،فایبر گلاس یا فولاد ساخته می شوند.در واقع نوع قالب بندی است که نمای سطح بتن را پس از برداشتن قالب ها تعیین می کنند .پس از پایان آرماتور بندی نیز عملیات بتن ریزی انجام می شود.
پس از عمل آوری بتن که زمان آن متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و ضخامت لایه بتن متغیر است ،نمای سطح با استفاده از روش ها و مواد مختلف شکل می گیرد.

استخرهای بتنی از لحاظ شیوه استفاده از بتن خود به زیر گروههای مختلفی تقسیم بندی می شوند.
اولین گروه از این استخرها،استخرهای ساخته شده با بتن قالب گیری شده هستند. بسته به نوع قالب های بتنی مورد استفاده، استخرهای قالب گیری شده نیز به دو گروه یکپارچه و چند تکه طبقه بندی می شوند.
گروه دیگری از استخرهای بتنی،استخرهایی هستند که با استفاده از بتن خود به زیر گروههای مختلفی تقسیم بندی می شوند.

اولین گروه از این استخرها، استخرهای ساخته شده با بتن قالب گیری شده هستند. بسته به نوع قالب های بتنی مورد استفاده،استخرهای قالب گیری شده نیز به دو گروه یکپارچه و چند تکه طبقه بندی می شوند.
گروه دیگری از استخرهای بتنی، استخرهایی هستند که با استفاده از بتن پاشیدنی ساخته می شوند. در این روش، بتن با استفاده از بتن پاش در میان آرماتورهای استخر پاشیده می شود. بتن پاشیدنی نیز به روش خشک و مرطوب قابل استفاده است.

گروه سوم از استخرهای بتنی، استخرهایی هستند که با بتن خشک کوبیده شده ساخته می شوند.

گروه چهارم استخرهای ساخته شده با بلوک بتنی هستند.
به طور کلی استخرهای بتنی از بتن مسلح ساخته می شوند.  از آنجا که بتون ماده ای متخلخل است و آب به راحتی در آن نفوذ می کند، پوسته این استخرها معمولا به همراه یک روکش مقاوم در برابر آب پوشانده می شوند.

بتون ریزی استخر-Concrete pools

روش های ساخت استخر بتنی

1- استفاده از بتن مسلح تحت فشار به منظور کسب اطمینان از این که دیوارها و کف استخر به صورت دائمی در حالت فشاری باقی خواهند ماند.البته از این روش می توان برای معابر پیرامون کاسه استخر و کف مناطق مرطوب نیز استفاده کرد که البته این بستگی به شیوه طراحی دارد.
2- استفاده از بتن مسلح به صورت ساندویچی که این روش موجب افزایش شدید بار مرده سازه می شود.
3- استفاده از بتن مسلح با روکش های pvc2 ،روکش های مشابه یا روکش های ضد آب تزیینی به صورت پاششی
نکته دیگری که باید برای فضای خالی سازه ای مورد توجه قرار گیرد آن است که اندازه آن باید طوری باشد که یک فردبالغ قادر به عبوراز میان آن برای بازدید از سازه و در صورت لزوم انجام تعمیرات لازم باشد.این بخش از سازه باید مجهز به تاسیسات روشنایی دائمی و پریز برق باشد.

 

√ مراحل ساخت استخر بتنی

شايد مهمترين جزء استخرهاى شنا كه نسبت مستقيم با ايمنى ساختمان و ويلا و همچنين ساختمان هاى همسايه دارد،نوع بتن و بتن ريزى و آرماتور بندى آن باشد..

هنوز بسيارى از سازندگان استخرهاى شنا از درك كلمه بتن يك تكه عاجزند!! منظور از بتن یك تكه این است که کف و دیواره در عرض یک روز ریخته شود . ایده آل است فاصله آرماتورها از 15 سانتی متر در تمام جهات کمتر نباشد و ویبره با فرکانس پایین در ابتدا و فرکانس بالا در انتها تنظیم شود . بهتر است برای آرماتور و اجرای مخلوط بتن و قالب بندی از اکیپ ماهر که اختصاصی استخر کار میکنند استفاده شود.

سبد استخر با سبد پی، زمین تا آسمان متفاوت است ، سبد استخر، سخت تر و نیاز به مهارت بالا و تجربه دارد.

√ از مصالح مرغوب استفاده کنید، سیمان مخصوص، شن مرغوب با سایز مناسب، ماسه طبیعی، آب کم ( به اندازه ) مواد افزودنی لازم نیست، مگر اینکه توسط متخصص انجام شود . واتراستاپ جهت بتن دوتکه الزامیست به شرط اینکه با دقت و محکم و در جای صحیح نصب و از همه مهمتر اتصال صحیح انجام گیرد.

 

ساخت استخرهای شنا با بتن پاشیدنی

انجمن بتن آمریکا بتن پاشیدنی را ملات یا بتونی تعریف می کند که به صورت پنوماتیکی و با سرعت بالا بر روی سطوح پوشیده می شود.در کشور انگلستان گاهی از اصطلاحات (گونیت) بجای بتن پاششی استفاده می کنند.

مزایای بتن پاششی:

1-با این روش دیگر نیازی به استفاده از قالب های بتنی که هزینه بالایی دارند نخواهند بود.
2-بدون تحمیل هزینه ی سرسام آور به پروژه می توان استخر را به هر شکل دلخواهی ساخت.
3- با این روش می توان سرعت ساخت را افزایش داد.
4-با استفاده از بتن پاششی می توان استخر را در سایت های شلوغ که دسترسی به مواد و تجهیزات با محدودیت های با محدودیت های بسیاری همراه است به کار گرفت.مزیت این روش آن است که برای بتن ریزی در میان آرماتورها با استفاده از یک دستگاه بتن پاش مجهز به لوله خرطومی می توان حداقل تا فاصله  100 متر عملیات بتن ریزی را انجام داد.

معایب بتن پاششی:

1-در این مورد مشکل نفوذ آب به زیر پوسته استخر و معلق شدن آن که می تواند موجب آسیب رساندن به سازه استخر شود بسیار جدی است.حتما باید بررسی های لازم در این زمین انجام شود.

2-برای کسب اطمینان از این که بتون ریزی در تمامی آرماتوربندی به خوبی انجام گرفته است،متصدی دستگاه بتون پاش باید از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد.رعایت این نکته به ویژه در محل تلاقی دیوارها و کف از اهمیت بیشتری برخوردار است.

3-در این روش به دلیل عدم استفاده از قالب های بتنی،آسیب پذیری سازه بتنی در مرحله ساخت نسبت به دماهای بسیار پایین در فصل زمستان بیشتر است.
مهمترین معیاری که در این روش بر نتیجه نهایی تاثیر گذار است تجربه و مهارت فردی است که اپراتور دستگاه است..

 

مراحل آموزش چگونگی ساخت استخر بتنی بصورت خلاصه:

مرحله نخست مشخص نمودن مکان مناسب و گود برداری استخر میباشد.

در این مرحله ابتدا دورتادور مکان مورد نظر علامت گذاری میشود؛ سپس عملیات خاکبرداری انجام میپذیرد. (گودبرداری استخر توسط ماشین آلات خاکبرداری مانند باب کَت و یا توسط نیروی انسانی)

 

گودبرداری استخر

پس از هموار نمودن کف و دیواره های استخر گودبرداری شده؛ مرحله آجرچینی استخر میباشد.

پس از پایان آجر چینی دیوار استخر؛ توسط بتن مگر کف استخر را پوشش داده و آنرا همسطح نمایید.

پس از خشک شدن بتن مگر کف استخر؛ شبکه های آرماتور استخر بسته خواهد شد.(مطالعه مطلب آرماتوربندی استخر پیشنهاد میشود..)

در مرحله بعد لوله گذاری ها انجام میشود و لوله های ورودی و خروجی استخر و لوله های انتظار استخر تعبیه (خوابانده) میشود. بهترین لوله برای این منظور لوله های یو پی وی سی می باشد.(جهت آگاهی بیشتر؛ مطالعه مطلب لوله و اتصالات UPVC پیشنهاد میشود..)

مرحله بعد, شبکه های دوم آرماتور(مش) بسته میشود (آرماتوربندی استخر یا مِش؛ برای کف و دیواره استخر انجام میشود و متشکل از 2 لایه شبکه میباشد که ضخامت و فواصل آن طی محاسبات فشارها و تنش ها مشخص خواهد شد.)

آرماتوربندی استخر

پس از اتمام آرماتوربندی و مهار مناسب میله گرد ها, قالب بتن بسته خواهد شد (بسته به نوع اجرا پروژه؛ قالب یک یا دو طرفه) سپس بتن کف و دیواره بصورت مجزا و با استفاده از واتر استاپ و یا بهمراه یکدیگر (بسته به پروژه متفاوت است) ریخته میشود. (مکمل های بتن مانند ژل میکرو سیلیس در این مرحله افزوده میگردد؛ عیار بتن کف و دیواره استخر ها بطور معمول 350 و 400 میباشد.)

منظور از عیار بتن یا ملات، میزان سیمان استفاده شده در بتن یا ملات، در واحد حجم می باشد (واحد حجم بتن در ایران مترمکعب می باشد)؛ بعنوان مثال منظور از عیار بتن 350: در یک مترمکعب بتن فونداسیون 350 کیلوگرم سیمان(7 پاکت 50 کیلویی) استفاده شده است..

 

مرحل بعد سیمانکاری و آب بندی استخر می باشد که با چسب های بتن و یا مواد نانو انجام میپذیرد.(مطالعه مطلب آب بندی استخر پیشنهاد میشود..)

پس از پایان مرحله سیمانکاری استخر؛ سرامیک استخر نصب خواهد شد که این مرحله نیز از حساسیت بالایی برخوردار میباشد.

در حال حاضر انواع مختلفی از سرامیک ها و موزائیک های شیشه ای در ساخت استخر استفاده میشود.. (در این خصوص مطالعه مطلب سرامیک استخر پیشنهاد میشود..)

glass-mosaic-pool

 

 

در نهایت بخاطر داشته باشید ساخت سازه های آبی مانند استخر دارای اصول و فنون تخصصی میباشد و پیشنهاد میشود جهت پیشگیری از مشکلاتی نظیر ترک دیواره ها و نشت آب که در پروژه های غیر اصولی به وفور یافت می شود؛ از سازندگان مجرب و شرکت های باسـابقه کمک بگیرید..

 

 

 

 

از طریق کانال تلگرام؛ به خانواده بزرگ پـرشـیـن استـخــر بپیوندید (کلیکــ کـنید..) کانال تلگرام پرشین استخر

جهت آگاهی از هزینه ساخت انواع استخر های بتنی در کلیه ابعاد و اشکال, با ما تماس بگیرید:

 021,22837060

 021,22810744

 

 

 

 

 

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 1273 votes
Brand Name
Persian Pool
Product Name
Concrete Pools
Price
USD 37
Product Availability
Available in Stock
روش ساخت استخر بتنی
4.9 (98.6%) 86 votes